Wyprawa fotograficzna na Kubę

29.11 – 13.12.2018

Będą kruszejące kolonialne kamienice Hawany i jej fotogeniczne zaułki, będzie cygaro na plantacji tytoniu, karaibskie plaże, eleganckie pałace Cienfuegos, lokalny koloryt Trinidadu, a wreszcie trek w pokrytych dżunglą górach Escambray z kąpielami w wodospadach. Będą magiczne wschody słońca, wieczorna salsa i mojito na każdym kroku. Ale będą też kolejki do kantoru, przerwy w dostawie ciepłej wody, kubańskie poczucie czasu i wszechobecna komunistyczna ikonografia. Raz pójdziemy podziwiać highlighty z pierwszych stron przewodnika, a innym razem zajrzymy w miejsca rzadko odwiedzane przez turystów, miejsca, w których toczy się zwykłe, ciężkie kubańskie życie. To będzie autentyczna Kuba!

Plan wyprawy

Dzień I – Warszawa – Hawana

Przelot do Hawany z przesiadką w jednym z europejskich portów. Wieczorem lądowanie na lotnisku Jose Marti International Airport. Kontrola wizowa, przejazd do naszych kwater (casas particulares) w Centro Habana. Zakwaterowanie, chwila na relaks. Dla chętnych wyjście na wieczorny obchód okolic i pierwszą spotkanie z zaułkami centralnej Hawany.

Dzień II – zwiedzanie Hawany

Po wspólnym śniadaniu przejdziemy pełnymi lokalnego życia ulicami dzielnicy Centro Habana, aż pod neoklasycystyczny budynek Kapitolu (zbudowany na wzór waszyngtońskiego). Stamtąd na Starą Hawanę z jej kolorowymi kamienicami, aby uwiecznić cztery słynne płace i miejsca, w których bywał Ernest Hemingway. Wejdziemy na tarasy widokowe na dachowych pięknych, zabytkowych hoteli, żeby sfotografować panoramę starówki. Popołudniu przepłyniemy promem zatokę do dzielnicy Casa Blanca. Tam powędrujemy pod El Cristo de La Habana – posąg Chrystusa, a następnie do El Morro – potężnej twierdzy, z której roztacza się panoramiczny widok na zatokę i Hawanę z jej wieżowcami. Na wieczór proponujemy wyjście na 8-kilometrową promenadę Malecón, pełniącą rolę hawańskiego całodobowego centrum życia towarzyskiego.

Dzień III – Trinidad, wprowadzenie do santerii

Po śniadaniu przejazd z Hawany do Trinidadu (320 km, ok. 5h jazdy) – najlepiej zachowanego, kolonialnego miasta wyspy. Poza bogatą przeszłością i mnóstwem kolorowych domów Trinidad to silny ośrodek santeryjski, dlatego po zakwaterowaniu ruszymy z Kubańczykiem śladem tych synkretycznych wierzeń afrykańskiego plemienia Joruba. To będzie świetny czas na prawdziwą reportażową fotografie. Zajrzymy do raczej nieodwiedzanych przez turystów santeryjskich domów i miejsc kultu. Będziemy mieli okazję sfotografować, jak kubańscy bogowie (orishas) towarzyszą ludziom w ich doczesnym życiu. Przy odrobinie szczęścia czarownik wpuści nas również do miejsc, w których praktykuje się animistyczne rytuały (dla chętnych). Wieczorem wyjdziemy na salsę do Casa de la Musica – słynnych schodów, pełniących rolę klubu z muzykę na żywo lub do Palenque de los Congos Reales.

Dzień IV – Trinidad, Valle de los Ingenios, plaża Ancon

O świcie warto sfotografować budzące się do życia miasto. Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Valle de los Ingenios, czyli Doliny Cukrowni (wpisanej na listę UNESCO, zachowały się tu dawne rezydencje plantatorów i inne pozostałości po majątkach baronów cukrowych), dalej czeka nas zasłużony odpoczynek na plaży Ancon, położonej 15 minut od miasta. 
Po powrocie do kwater chętni mogą zamówić prywatne lekcje salsy lub poćwiczyć post produkcję. Wieczorem proponujemy wyjście na zdjęcia nocnego życia i do knajpek z muzyką na żywo. Najbardziej wytrwali po 23.00 mogą się udać do Disco Ayala, urządzonej… pod ziemią, w imponującej jaskini Las Cuevas.

Dzień V – kawa z plantacji i marsz do wodospadów gór Escambray

Po śniadaniu przejazd ciężarówką do położonej w górach Escambray miejscowości uzdrowiskowej Topes de Collantes. Zaczynamy spokojnie od wizyty w domu kawy, a dalej czeka nas 45-minutowy marsz w dół do Salto del Caburni, czyli imponujących kaskad i wodospadu, pod którym można się kąpać. Odpoczniemy w zimnej lagunie przed podejściem w górę, z powrotem do Topes. Ci którzy będą mieli siłę mogą pobawić się szarymi filtrami i rozmyciem wody na zdjęciach. Dalej przejedziemy ciężarówką przez pełne soczystej zieleni góry, do Parque Guanayara – kampingu, położonego z dala od cywilizacji. Po drodze znajdziemy wiele okazji na wyjątkowe zdjęcia. Na zajmiemy namioty (będą rozstawione) i siądziemy do ciepłej kolacji i zimnego rumu. Przed nami wieczorne rozmowy połączone z podziwianiem gwiazd i wsłuchiwaniem się w odgłosy karaibskiej nocy.

Dzień VI – relaks nad wodospadami w Parque Guanayara 

Dzień relaksu w miejscu zwanym przez lokalsów rajem. Jesteśmy w środku dżungli, więc nie pozostaje nam nic innego, jak delektować się naturą, wsłuchiwać w odgłosy ptaków. Czeka nas spacer do pobliskich wodospadów i lagun, wylegiwanie się nad rzeką, nad wodospadem, biesiadowanie na kempingowej farmie, omawianie zdjęć i kolejny wieczór pod gwiazdami.

Dzień VII – Przez el Nicho do Cienfuegos

Przejazd ciężarówką z Parque Gyanayara do ukrytych w lasach koło miejscowości El Nicho wodospadów. Możliwa wizyta w pobliskiej górskiej wiosce, aby dokumentować życie tutejszych campesinos. Po lunchu zjeżdżamy z gór do Cienfuegos – miasta nazywanego Paryżem Kuby. Zakwaterowanie w casach w rezydencjalnej dzielnicy Punta Gorda. Wieczorem spacer po przyciągającej lokalną młodzież promenadzie Malecon.

Dzień VIII – zwiedzanie Cienfuegos

Dzień na zwiedzanie i fotografowanie Cienfuegos, pełnego zwykłego, kubańskiego życia miasta. Zaczynamy od willowej dzielnicy Punta Gorda, w której zajrzymy do Palacio de Valle – najbardziej oryginalnego budynku w Cienfuegos uchodzącego za jeden z najpiękniejszych budynków na Kubie. Dalej Palacio Azuli i pałacyk Club Cienfuegos (dawny Yacht Club). Czas na obiad w lokalnej knajpce, a potem udamy się do centrum, aby podziwiać m.in. wspaniały Teatro Tomas Terry czy pałac Ferrerów. W między czasie będzie sporo czasu na fotografowanie życia mieszkańców.  

Dzień IX – flamingi na lagunie, relaks w Caleta Buena

O świcie przejazd nad lagunę koło Cienfuegos, aby z łodzi fotografować brodzące tam flamingi. Dalej przejazd do Caleta Buena, niezwykle przyjemnego ośrodka z naturalnym morskim basenem, cenotem z rybami (idealnym na podwodne zdjęcia), leżakami i wyżywieniem all inclusive (drinki również w cenie). Dla chętnych możliwe lekcje nurkowania. Fascynaci fotografii podwodnej mogą podjechać do drugiego cenotu z rybami – Cueva de los Peces. Po zachodzie słońca przejazd na nocleg do Playa Girón – plaży i wioski na wschodnim brzegu Zatoki Świń, która w 1961 r. była jednym z miejsc amerykańskiej inwazji, zamierzającej obalić reżim Fidela Castro.

Dzień X – przez farmę krokodyli do Viñales

Z Playa Giron przejazd do Boca de Guamá, farmy krokodyli. Wejście dla chętnych, opcjonalnie można łódką dostać się na wyspę Guama, a tam zobaczyć zrekonstruowaną wioskę indian Taino. Dalej długi przejazd do położonej wśród pól tytoniu miejscowości Viñales (ok. 330 km, 6h jazdy). Dla relaksu wieczorne wyjście do Centro Cultural Polo Montañez – państwowego klubu z muzyką na żywo.

Dzień XI – cygaro z plantacji w Viñales

Poranna wycieczka na plantacje tytoniu i kawy. W suszarni liści tytoniowych posłuchacie i uwiecznicie jak robi się naturalne cygara. Następnie wędrujemy w górę mogotu do Cueva de la Vaca (jaskini z przejściem z jednej strony góry na drugą).  O zachodzie słońca wspólna obiadokolacja typu all inc. w Finca Agroecologica- restauracji z niesamowitym widokiem na dolinę, gwarantującym wyjątkowe zdjęcia. Po 21.00 tańce i hulańce na parkiecie Polo Montañez.

 

Dzień XII – Viñales – jaskinia Santo Tomas i rajska plaża Cayo Jutias

Po śniadaniu jedziemy pod miasteczko, by rzucić oko na gigantyczne malowidło Mural de la Prehistoria, wykonane w latach 60. XX wieku na zlecenie Fidela Castro, a dalej 16 kilometrów na zachód od Viñales, aby penetrować Gran Caverna de Santo Tomas – imponującego systemu jaskiń, pełnych przeróżnych formacji skalnych (do zwiedzania udostępnionych jest ok. siedmiu z 48 odkrytych dotychczas kilometrów jaskini). Dalej przejazd na rajską plażę Cayo Jutias. Tu czeka nas tropikalny raj – plaża z białym piaskiem i długim, łagodnym wejściem do morza. Miłośnicy makrofotografii będą mogli dokumentować m.in. kraby pustelniki i inne nadmorskie stworzenia. O zachodzie słońca powrót do Viñales, drogą wiodącą przez pełne naturalnego uroku rolnicze wioski. Tu lokalni campesionos wciąż do pracy zaprzęgają woły, traktory spotyka się rzadko… Wieczorem wyjście do klubu z muzyką na żywo.

Dzień XIII – fabryka cygar w Pinar del Rio i zaułki Hawany

Przejazd przez Pinar del Rio (wizyta w fabryce cygar oraz fabryce lokalnego trunku z owoców gujawy) do Hawany. Ten dzień poświęcimy na błądzenie w zaułkach Hawany, których do tej pory nie widzieliśmy. Będziemy dokumentować codzienne życie kubańskiej stolicy, ale tej dalekiej od zabytkowej Starówki. Będzie też czas na zakupy,a wieczorem na pożegnalną kolację.

Dzień XIV i XV – Havana – lot do Europy

Rano czas wolny na zakup pamiątek (rumu) i ostatnie zdjęcia Hawany, a dalej przejazd na lotnisko i powrót do kraju.

Cena 15 – dniowego wyjazdu wraz z opieką fotograficzną wynosi 1950 EUR, dla stałych klientów przewidujemy rabaty:

 • 50 EUR dla byłych kursantów
 • 100 EUR dla osób, które były już z nami na wyjeździe

Cena obejmuje:

 • noclegi w casas particulares ze śniadaniami (pokoje dwuosobowe z łazienką)
 • podczas trekkingu nocleg w namiotach
 • śniadania i obiadokolację na trekkingu
 • obiadokolację w Viñales
 • wyżywienie all inclusive w ośrodku Caleta Buena
 • opiekę lokalnego przewodnika w górach na trekkingu
 • polskiego pilota na całej trasie
 • przejazdy ujęte w programie (na dalekich trasach busem lub klimatycznymi amerykańskimi samochodami, w Hawanie komunikacją miejską)
 • podstawowe ubezpieczenie
 • wejście na farmę krokodyli
 • śniadania

Cena nie obejmuje:

 • przelotu do miejsca rozpoczęcia imprezy (Hawany) i z powrotem (z Polski ok. 3000zł)
 • posiłków poza śniadaniami
 • wydatków osobistych

Czy cena jest atrakcyjna?
Najlepiej ocenić to samemu porównując naszą ofertę z konkurencyjnymi. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy porównaniach:

 • liczba noclegów
 • atrakcyjność programu
 • wielkość grup
 • opieka fotograficzna
 • doświadczenie w organizacji podobnych wyjazdów
 • zakres świadczeń wchodzących w cenę wycieczki
 • legalność działania organizatora
EWENTUALNE ZMIANY PROGRAMOWE
Ewentualne decyzje o zmianach podejmuje organizator w sytuacjach szczególnych.

SPOTKANIE PO WYPRAWIE
Tradycyjnie już, kilka tygodni po powrocie do Polski zorganizujemy spotkanie, na którym podzielimy się wrażeniami, zdjęciami i popracujemy nad selekcją materiału i post produkcją.

WYŻYWIENIE
Będziemy starali się jeść posiłki wspólnie, ale nikogo do niczego nie zmuszamy. Można zamawiać domowe, kubańskie obiadokolacje u gospodarzy kwater, w których śpimy (ceny ok. 7-10E) lub wybierać sprawdzone przez nas restauracje, bez przesadnie wysokich cen. Orientacyjnie dzienne wyżywienie będzie kosztowało od 20E.

OBSŁUGA, ORGANIZACJA, ODPOWIEDZIALNOŚĆ

 • Anna Kalinowska pilot 
 • Jakub Cegielski z QBEK STUDIO opieka fotograficzna

PRZYDATNE INFORMACJE 

KLIMAT/POGODA
W okresie od listopada do marca warunki pogodowe są najbardziej sprzyjające. Jeszcze nie jest byt gorąco, a już nie ma cyklonów. Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi zazwyczaj 25-26°C (tzn. realnie od 20 do 30°C). W nocy temperatura osiąga średnio 16°C. Woda w morzu ma ok. 25°C. Zima to pora sucha, ale okazjonalnie mogą zdarzyć się chłodniejsze dni i przelotne opady deszczu.

ZDROWIE
Przy wyjeździe na Kubę nie są wymagane żadne szczepienia. Wśród zalecanych dla turystów szczepień wymienia się przede wszystkim szczepienia przeciwko WZW A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu. Kuba jest stosunkowo bezpiecznym, pod względem zdrowotnym, krajem, wolnym od malarii. Istnieje zagrożenie przenoszoną przez komary na Karaibach dengą, lecz w większości miast kubańskich rząd wykonuje regularne opryski antykomarowe. Mimo to warto zabrać i stosować środki odstraszające komary. Opieka medyczna na Kubie jest na stosunkowo wysokim poziomie, a dostęp do lekarza w dużych miastach i ośrodkach turystycznych jest dobry.

 

Większość uczestników naszych wypraw to początkujący fotografowie, którzy odbyli podstawowy kurs fotografii w QBEK STUDIO, ale nie tylko. Czasami jeżdżą z nami osoby bardziej zaawansowane lub zupełnie „zielone” w temacie fotografii. Zdarzają się również osoby nie zainteresowane fotografią, które preferują intensywny wypoczynek, nastawiony na odkrywanie niesamowitych miejsc, w małej, zgranej grupie ludzi. Priorytetem jednak pozostaje fotografia, więc z chętnymi wstajemy na wschód słońca i staramy się dać każdemu komfort podczas fotografowania w postaci dużej ilości wolnego czasu. Przedział wiekowy uczestników jest bardzo szeroki. O ile w większości jeżdżą z nami osoby w wieku 30-50 lat, to na każdym wyjeździe mamy osoby zarówno młodsze, jak i starsze.
Zorganizowaliśmy już wiele wypraw w różne miejsca na świecie. Na każdym wyjeździe mamy kilka osób, które były z nami na innych wyjazdach, co jest dla nas najlepszym świadectwem tego, że ludzie wracają z wakacji z nami zadowoleni. Posiadamy status legalnego biura podróży z pozwoleniem na organizację wycieczek na całym świecie.  Jesteśmy wpisani do Rejestru Organizatorów Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem „1724”. Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową na kwotę 90.000 Euro wydaną przez SIGNAL IDUNA. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że pieniądze wpłacone na wyjazd przepadną.
Kuba zaliczana jest do bezpiecznych krajów regionu Karaibów i Ameryki Południowej, a zagrożenie atakami terrorystycznymi praktycznie tu nie występuje. Turyści są zazwyczaj bardzo dobrze traktowani, ale – jak wszędzie na świecie – mogą zdarzyć się pospolite kradzieże.
Do tej pory byliśmy w: Maroko x 2, Tajlandii, Kambodży, Islandii, Toskanii, Portugalii, Norwegii, Japonii, Nowej Zelandii, i innych… Nie zdarzyły nam się żadne reklamacje, ani inne przykre przygody. Jednak najlepszym potwierdzeniem na to, że warto z nami jechać jest to, że na każdym wyjeździe mamy 30-50% uczestników z poprzednich wyjazdów, a niektórzy byli z nami więcej niż 3 razy. Relacje z poprzednich wyjazdów można zobaczyć tutaj.
Przede wszystkim jeździmy w małych grupach do 12 osób. Dodatkowo bardzo skrupulatnie przygotowujemy i planujemy nasze wyjazdy. Nie nastawiamy się na fotografowanie fresków w dziesiątkach kolejnych kościołów. Dbamy o to aby wyjazdy były zróżnicowane tematycznie i prowadzimy uczestników w miejsca przede wszystkim fotogeniczne. Nie zatrudniamy jednego przewodnika na wszystkie kraje świata, zawsze dopasowujemy specjalistę od danego kierunku. Nad opieką fotograficzną od zawsze czuwa bardzo doświadczony w tej materii Jakub Cegielski.
Aby zgłosić chęć uczestnictwa w wyprawie należy poinformować nas o tym korzystając z formularza w menu KONTAKT lub mailem na adres: info@kursfotografii.com

 

Relacje z poprzednich wypraw

Sylwester 2017/18 za kołem podbiegunowym

To był niesamowity sylwester, dokładnie o 12 w nocy zaświeciła nam zorza nad Tromso, równolegle z pokazem fajerwerków. Cały wyjazd był wyjątkowy bo jest wiele mitów na temat tego kierunku, które udało nam się obalić. Jak się okazuje nie taka straszna ta noc polarna.

Weekend fotografii portretowej i krajobrazowej w Tatrach 03/2018

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji z naszej krajobrazowo-portretowej wyprawy fotograficznej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, to były trzy bardzo intensywne dni. Szczególne brawa dla tych, którzy po wieczorach integracyjnych nie opuścili wschodów słońca ;) Podziękowania należą się również Osada Maruszyna, która bardzo ciepło nas przyjęła – wspaniałe miejsce i wspaniali gospodarze!

Relacja z wyprawy do Japonii

Mimo, że z Kraju Kwitnącej Wiśni wróciliśmy już dawno, to tym razem zebranie zdjęć od uczestników nie było łatwym zadaniem. Ostatecznie skompletowaliśmy materiał i złożyliśmy bardzo przyjemną galerię wspomnień. Zapraszamy do oglądania!

Relacja z wprawy fotograficznej do Azji na żywo!

DZIEŃ I (06-07.11.2012) O godzinie 19.30 wylecieliśmy 9 osobową ekipą z Krakowa do Tajlandii na wyprawę fotograficzną. W tej chwili jesteśmy już w hotelu i po lekko zakrapianej kolacji staramy się odespać podróż... Pozdrawiamy i zapraszamy do śledzenia kolejnych...